Ödeme
Ön Ödeme
Otel Transferi
Evet
Rehberlik
Evet
Saat
17:00 – 18:00
Tur Günleri
Her Gün
Yemek
Yemek Yok

Kapadokya Semazen Gösterisi kültürel, manevi, dini ve tarihi olguları bir araya getirerek son derece ilgi çekici, eşsiz ve büyüleyici özellikleriyle tüm Kapadokya turları arasından sıyrılır. Özellikle hem kısa süreli aktivitelerden hem de manası derin programlardan hoşlanıyorsanız bu etkinlik eminiz ki oldukça hoşunuza gidecektir.

Bu nedenle de Kapadokya sınırlarında derin hisler ile buluşmak isterseniz, seçiminizi bu aktiviteye kayıt yaptırmaktan yana kullanmanızı tavsiye ederiz.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

Transfer

Giriş Ücreti

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel Harcamalar

Yiyecek & İçecekler

Semazen Nedir?

Semazen gösterisi (kısaca Sema da denir), sema yapan Mevlevi dervişlerinin (Sufiler’in) gösterisine verilen addır. Bu esnada huzurlu bir müzik, otantik bir atmosfer ve tasarım, folklorik unsurlar ve elbette özel kostümler seremoniye eşlik eder. Dervişlerin kendi etrafında dönerek sergiledikleri bu özel gösteri, özellikle bu şekilde tanınıp bilinmektedir.

Gösteri temel olarak, dünyadaki fani hayatı tükettikten sonra Tanrı’yı ​​bulmayı ve onunla yavaşça birleşmeyi temsil eder. Kültürümüzün önemli bir parçası ve folklorik yönü olan semazen gösterisini ve dervişleri seyredip, tatilinize farklılık katmak için bu etkinliğe katılmalısınız.

Konforlu Bir Başlangıç

Tam donanımlı, modern ve konforlu aracımızla Kapadokya sınırları içerisinde yer alan otelinizden sizi alıp,  gösterinin başlayacağı özel tesise gelene kadar güzel bir yolculuk yapacağız.

Kapadokya Semazen Gösterisi Başlıyor

Kapadokya Sema gösterisi başlangıcında İslam dininin en önemli sembollerinden biri olan Hz. Muhammed için dua etmekle başlayacak.

Loş aydınlatma, çarpıcı sessizlik ve nefis bir harmoni içindeki melodileri birleştiren sahne dervişlere ev sahipliği yapmaya hazır olduğu vakit özel kostümleri içindeki semazenler de ortaya çıkacaklar.

Manen Allah’a dönüşü hareketlerle simgeleyen bu özel dervişler kendi eksenleri etrafında büyük bir ahenk içinde dönmeye başlayıp, son derece şaşırtıcı bir şekilde, tam bir saat boyunca (yani gösterinin toplam süresi boyunca) dengelerini ya da aralarındaki muhteşem uyumu asla kaybetmeden gösterilerine devam edecekler.

Muhteşem Bir Gösteri

Kapadokya Semazen Gösterisi boyunca özel kıyafetleri içindeki dervişlerin huzur dolu hareketleri ve havalarıyla dirilip Allah’a nasıl kendilerini teslim ettiklerini göreceksiniz. Bu esnada ise dünyevi konular ve bu konuların getirileri ya da hissettirdikleri sizin için önemini yavaş yavaş kaybediyor olacak: Bu etkinliğin ilahi enerjisinden ve paylaştığı atmosferden etkilenecek ve hatta belki de ilham alacaksınız.

Özetle, semazen şovu boyunca dervişlerin nasıl herhangi bir hata yapmadan gösterilerine devam edebildiklerini görüp şaşıracak, kendinizi son derece huzurlu hissedecek, ve bu özel Mesnevi felsefesi hakkında çok daha fazla bilgi edinmek isteyeceksiniz.

Bir not olarak eklemeden geçmeyelim: Semazen gösteri sırasında bol bol fotoğraf ya da video çekmeyi unutmayın, zira daha sonra, yani gösteri sona erdiğinde burada sunulan sanatsal kareleri kaçırdığınız için oldukça pişman olabilirsiniz.

Derviş Töreninin Sonu

Muhteşem anlara tanıklık edeceğiniz ve misafiri olmaktan asla pişman olmayacağınız Kapadokya Semazen Gösterisi etkinliğimiz sona erdikten sonra sizi otelinize geri götürmek için sizi bekleyen tam donanımlı aracımızla alacağız. Konforlu yolculuğumuz sona erdiğinde ve araçtan indiğinizde, bir daha görüşmek dilekleriyle birbirimize veda edeceğiz.

Bize Katılın

Genel olarak özellikle yabancı turistler tarafından Türkiye’nin en önemli kültürel sembollerinden biri olarak bilinen bu özel gösteriyi henüz hiç keşfetmediyseniz ve kültürümüzü daha yakından tanımak isterseniz mutlaka Kapadokya Semazen Gösterimize katılmalısınız. Özellikle programımızın içeriğini beğendiyseniz online olarak rezervasyon yaptırabilirsiniz; ya da bizimle iletişim kurarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Arkadaşlarınla Paylaş

Müşteri Yorumları

5 yıldız 0 0 %
4 yıldız 0 0 %
3 yıldız 0 0 %
2 yıldız 0 0 %
1 yıldız 0 0 %

Yorumlar

Henüz hiç yorum yok.

İlk yorum yapan siz olun! “Kapadokya Semazen Gösterisi”

İzin verilen dosya uzantıları: jpg,png,jpeg. The max size allowed is : 8 MB.