Ödeme
Aynı Gün
Otel Transferi
Evet
Rehberlik
Evet
Saat
06:30 – 18:30
Tur Günleri
Pazar, Perşembe
Yemek
Kahvaltı, Öğle Yemeği

Efes Antik Kenti Hakkında Genel Bilgiler

Efes Antik Kenti, her yıl 2 milyonun üzerinde misafir ağırlıyor. Marmaris Efes Turu sayesinde siz de bu 2 milyonun içinde olacaksınız. Bu kadar çok ziyaretçi çekmesinin sebebi ise olağanüstü güzel oluşu. Biraz da tarihe ilgi duyuyorsanız, Efes Antik Kenti turunda unutamayacağınız bir gün geçirebilirsiniz.

Klasik Yunan döneminde İyonya’nın 12 şehrinden biri olan Efes, tarih boyunca birçok medeniyetin beşiği oldu, birçok medeniyete ev sahiplği yaptı. Ayrıca 2015 yılından beri de UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunuyor.

Eğer Marmaris’e ya da İçmeler’e geldiyseniz bu turu kaçırmayın. Çünkü Marmaris ile Efes arası sadece 190 kilometre. Bu kadar yakına gelmişken görmemek inanın olmaz.

  • Yetişkin:140 TL
  • Çocuk (7-12):70 TL
  • Bebek (0-6):0 TL

Tur Günleri: Perşembe, Pazar

Tur Başlangıç Saati: 06:30

Tur Bitiş Saati: 18:30

Kahvaltı

Efes Antik Kentinde Serbest Zaman

Öğle Yemeği

Meryem Ana Kilisesi

Otel Transferi (İçmeler, Armutalan, Siteler Mahallesi ve Marmaris Merkezden)
Turunç, Selimiye, Orhaniye, Bozburun, Yalancıboğaz vs. bölgelerinden transfer yoktur.

Sigorta

Kahvaltı ve Öğle Yemeği

Türkçe ve İngilizce Rehberlik Hizmeti

Giriş Ücretleri

Kişisel Harcamalar

İçecekler

Tur ücretini rezervasyon yaparken ödemek zorunda mıyım?

Hayır. Rezervasyonunuzu online olarak ücretsiz yaptırabilirsiniz. Herhangi bir ücret ya da kredi kartı bilgisi talep etmiyoruz. Ücreti, rehberimiz biletinizi size teslim ettiğinde ödeyebilirsiniz (Yoğun dönemlerde kapora talep edilebilir).

Efes Antik Kentinin Tarihi

Efes ile ilgili tarihteki ilk bulguların Neolitik döneme ait olduğu biliniyor. Önemli bir liman kenti olduğu için diğer dönemlerde de önemini korumuş hatta artırmıştır. Bugün gezdiğimiz Efes’in büyük bölümü Büyük İskender döneminde yaptırılmıştır ve şehir daha sonra Roma Devletinden özerk bir hal kazanmıştır.

Daha sonra Roma hakimiyetine giren şehir, en parlak zamanlarını da bu dönemde yaşamıştır. Asya eyaletinin başkenti de olan şehir o dönemlerde(1.ve 2. yüzyıl) 200.000’den fazla kişiye ev sahipliği yapmıştır. Bu dönemde önemli bir liman şehri olan Efes daha sonra nehirden gelen alüvyonlar nedeniyle dolar ve kıyı ile bağlantısı kesilir. Bu da ticaretin gerilemesine neden olur. Sonraki dönemlerde Aydınoğulları ve Osmanlı egemenliği de kentte görülür.

Sanatta ve kültürde de çok gelişen Efes’ten çıkan en önemli bilginler şunlardır:  Herakleitos, Artemidoros, Callinos, Hipponaks,  Zenodotos ve Rufus.

Efes’te Nereleri Gezebilirsiniz?

Celsus Kütüphanesi: Celsus Kütüphanesi, Efes Antik Kenti’nin sembol eserlerinden biridir. Hem kütüphane hem de anıt mezar olarak kullanılan bu yapı, eski Efes valisi Celsius onuruna yaptırılmıştır ve mezarı da kütüphanenin batı duvarı altındadır. Burada fotoğraf çekilmeden gitmek olmaz. 

Artemis Tapınağı: Artemis Tapınağı, dünyanın yedi harikasından biri kabul ediliyor. Elbetteki günümüze ulaşamamış ama kendi zamanında dünyanın en önemli eserlerinden biriymiş. Tamamı mermerden yapılmış ve bronz heykellerle süslenmiş. Bugün sadece kalıntıları görebileceğiniz tapınağı yine de ziyaret etmezseniz olmaz.

Meryem Ana Evi: Hristiyanlar için hac merkezi sayılan Meryem Ana Evi, Bülbüldağı’nda bulunuyor. Meryem Ana’nın ve Yohanna’nın son yıllarını burada birlikte geçirdiklerine inanılıyor. Zamanında birkaç Papa’nın da ziyaret ettiği ev, oldukça önemli bir yer. 

Efes’te en çok ziyaret edilen 3 yapı bunlar ama bunların yanında, Yedi Uyurlar, İsa Bey Camii, Hadrian Tapınağı, Domitian Tapınağı, St. Jean Bazilikası da oldukça önemli yerler. Görmeden geçmeyin.

Marmaris Efes Turu Programı:

06.00 – 06.30 Yola Çıkış
07.30 – 08.00 Efes Yakınlarında Kahvaltı
11.30 – 02.00 Efes Antik Kent Turu
02.00 – 03.00 Öğle Yemeği
04.30 – 08.00 Marmaris’e Geri Dönüş

Tur Yorumları

Henüz yorum yok.

Yorum Bırakın

Oy